TAPING MEDYCZNY
Taping Medyczny - Medical Taping Concept (MTC)jako innowacyjna metoda wspierająca naturalny proces regeneracji organizmu.
W późnych latach 70 japoński chiropraktyk / kinezjolog dr Kenzo Kase opracował technikę tapingu. Odkrył, że częstą przyczyną dysfunkcji układu ruchu są mięśnie a nie tylko stawy i kości. Podstawą MTC stała się wiedza na temat mięśni jako elementu uczestniczącego w poruszaniu się, prawidłowym krążeniu krwi i limfy oraz w procesie regulacji temperatury ciała. Zaburzenia funkcjonowania mięśni mogą doprowadzić do dyskomfortu a nawet patologii. Uraz mięśnia powoduje utratę jego naturalnej elastyczności- właśnie dlatego taśmy zostały stworzone tak , aby ich rozciągliwość była zbliżona do elastyczności tkanki osoby zdrowej. Specjalne właściwości taśm pozwalają na komfort ich użytkowania gdyż pacjent nie jest ciągle świadomy noszenia ich na skórze a co więcej zakresy ruchu nie są w żaden sposób ograniczone. Ponadto, taśmy mogą być noszone 24 godziny/ dobę przez kilka dni co sprawia, że jest to bardzo intensywna forma terapii. Celem metody tapingu medycznego jest stymulowanie organizmu do wykorzystania naturalnych procesów regeneracji oraz wspomaganie stabilizacji stawów i mięśni bez ograniczania ich mobilności.
Podsumowując, można stwierdzić, że metoda Medical Taping Concept (MTC) ma trzy zasadnicze działania:
- Taśmy wywierają wpływ na system neurologiczny i układ krążenia wykorzystując naturalny proces regeneracji.
- Metoda ta działa zgodnie z zasadami kinezjologii.
- Wspomagając prawidłowe funkcjonowanie mięśniwywiera korzystny wpływ na naczynia krwionośne , limfatyczne a także na termoregulację ciała.
Wskazania do stosowania Kinesio Tapingu:
1. Bóle mięśni
2. Bóle kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego
3. Bóle pochodzenia dyskowego
4. Bóle stawów bóle głowystany po skręceniach i zwichnięciach stawów
5. Korekcja wad postawy (np. Skolioza)
6. Podniesienie sprawności i wydolności a także zmniejszenie ryzyka kontuzji,
podczas uprawiania sporu
7. Dysfunkcje spowodowane nieprawidłową pracą układu
receptorowo-mięśniowego
8. Obrzęk limfatyczny