LASEROTERAPIA
Laser najnowszej generacji, intensywnie regenerujący skóręWiększość z nas ma na ciele niewygodne pozostałości po wypadku, skaleczeniu, czy młodzieńczym trądziku. Duża część z nas chętnie pozbyłaby się tych widocznych niedoskonałości, zamieniając je na pełną blasku, gładką i delikatną skórę. Jeśli znajdujesz się w tej grupie, laser frakcyjny, to rozwiązanie dla Ciebie!
KORZYŚCI:
- zdecydowana poprawa jędrności i napięcia skóry
- odmłodzenie skóry szyi, dekoltu oraz dłoni
- likwidacja atroficznych blizn potrądzIkowych
- usunięcie drobnych zmarszczek twarzy, szczególnie wokół oczu
- redukcja bruzd
- zamknięcie poszerzonych porów
- usunięcie zagłębień powstałych na skutek bliznowacenia
- wymodelowanie blizn chirurgicznych
- usunięcie przebarwień typu melasma
- odnowa uszkodzonej przez słońce skóry
- efekt widocznie delikatniejszej i gładszej skóry
- wyrównany koloryt skóry
.
Zabieg laserem frakcyjnym stymuluje naturalne procesy naprawcze skóry, co pozwoli Ci na usunięcie niewygodnych blizenek potrądzikowych, pozbycie się drobnych zmarszczek twarzy oraz zagłębień powstałych nawskutek bliznowacenia, nadając Twojej skórze gładkości i delikatności, o jakiej do tej pory jedynie marzyłaś! Laser frakcyjny w kompleksowy sposób zadba o Twoją skórę, pozwalając Ci poczuć się w niej dobrze i pewnie.
Jego unikalna technika daje widoczne od razu, długotrwałe efekty poprawy wyglądu skóry, dzięki czemu nie musisz martwić się o powrót do dawnej formy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, będąc praktycznie bezbolesnym – dolegliwości bólowe mogą dokuczać jedynie do kilku godzin po zabiegu.
Komfortowe warunki wykonywania zabiegu, kompleksowa opieka doświadczonego lekarza i efekty widoczne od razu po zabiegu – to wszystko sprawia, że laser frakcyjny to urządzenie stworzone dla Ciebie!
Przeciwwskazania do zabiegu:V i VI fototyp skóry, zmiany przedrakowe, ciąża i okres karmienia piersią, okres do 12 miesięcy po zażywaniu isotretinoiny (ROACCUTANE), łuszczyca (objaw kobnera), melasma, cukrzyca, bliznowce, skłonność do opryszczki, bielactwo, atopowe zapalenie skóry, immunosupresja, epilepsja, okres po operacjach chirurgicznych, rozrusznik serca, wykonanie innych zabiegów medycyny estetycznej – po konsultacji z lekarzem.
Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, wyjątkowo podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i upływ czasu. Kompleksowa pielęgnacja właśnie tej partii ciała, pozwala na uzyskanie efektu młodego, świeżego i wypoczętego spojrzenia. Przywrócić to, co zabrał czas!
KORZYŚCI:
- Widoczne poprawienie wyglądu twarzy i ciała bez użycia skalpela!
- Odmłodzenie skóry powiek
- Redukcja zmarszczek powiek górnych i dolnych
- Napięcie i wygładzenie skóry powiek
- Widoczne wygładzenie tzw. kurzych łapek
- Efekt podniesia powiek, taki jak przy użyciu skalpela!
- Maksimum efektu, przy minimalnym okresie rekonwalescencji
- Usunięcie cieni wokół powiek
- Likwidacja zmian naczynkowych
.
Madonna lift umożliwia w sposób bezpieczny, bez narażania zdrowia i bez użycia skalpela, poprawić wygląd twarzy i ciała. Zabieg ten w widoczny sposób zredukuje zmarszczki powiek górnych i dolnych, napinając i wygładzając skórę powiek, a przez to nadając Twojemu spojrzeniu młodego, świeżego i wypoczętego wyglądu. Uzyskiwany w wyniku zabiegu efekt podniesienia powiek, porównywany jest z tym otrzymywanym podczas zabiegu chirurgicznego, będąc przy tym nieporównywalnie bezpieczniejszym i wygodniejszym dla pacjenta. Dzięki laseroterapii cienie wokół oczu znikną, „kurze łapki” ulegną wygładzeniu, widoczne na twarzy naczynka zostaną zredukowane, a Ty zyskasz zupełnie nowy, wyraźnie młodszy, wygląd!
Niechirurgiczny charakter zabiegu, likwiduje konieczność uciążliwej rekonwalescencji, sprawiając, że od razu po jego wykonaniu, możesz wrócić do swoich codziennych obowiązków.
Mało estetyczne zmiany naczynkowe pojawiające się czasami na naszym ciele, często bywają powodem naszych kompleksów. Niepotrzebnie! Jeżeli i Ty zmagasz się z tym problemem, już dziś zapisz się na zabieg zamykania naczynek i ciesz się piękną, zdrowo wyglądającą skórą już na zawsze!
KORZYŚCI:
- Likwidacja zmian naczynkowych
- Maksymalna efektywność, przy minimalnym okresie rekonwalescencji!
- Wysokie bezpieczeństwo zabiegu
.
Do likwidacji zmian naczyniowych wykorzystujemy laser Asclepion Dermablate Effect - światowej klasy urządzenie, nie mające konkurentów na rynku urządzeń laserowych stosowanych w medycynie estetycznej. Laser ten pozwala na likwidowanie bardzo szerokiego spektrum zmian naczyniowych, będąc jednocześnie bardzo bezpiecznym dla skóry. Asclepion Dermablate Effect pozwala na precyzyjne dokonywanie zmian w obrębie jednej tkanki, nie powodując właściwie żadnych skutków ubocznych. Dzięki zabiegowi z użyciem lasera będziesz mogła w bezpieczny i komfortowy sposób pozbyć się nieestetycznych zmian naczyniowych, odzyskując dawny zdrowy i piękny wygląd.
Wskazania do zabiegu:
Telangiektazje na twarzy i cieleHemangioma (naczyniaki)Port Wine StainDrobne żylaki
Przeciwwskazania do zabiegu:
Okres ciąży, opalenizna (min. miesiąc przed zabiegiem), używanie samoopalaczy i kremów z retinolem, leki i zioła światłouczulające, takie jak: dziurawiec, nagietek, skrzyp, B-karoten, cukrzyca, bielactwo, aktywna infekcja w miejscu wykonywania zabiegu, skłonności do bliznowacenia i problemy z krzepliwością, aspiryna i leki przeciwzakrzepowe.
Piękne, gładkie, zadbane ciało już na zawsze? Dzięki depilacji laserowej zapomnisz do czego służy depilator i maszynka do golenia, ciesząc się jedwabistą gładkością skóry, która nigdy nie przeminie!
KORZYŚCI:
- Usunięcie niechcianych włosów na stałe!
- Usunięcie owłosienia w sposób bezinwazyjny, nie uszkadzający skóry
- Bezbolesność zabiegu
.
Dzięki zabiegowi depilacji laserowej, całkowicie pozbędziesz się owłosienia na ciele i będziesz mogła cieszyć się gładką, zadbaną skórą już na zawsze! Laser w bezinwazyjny sposób usuwa cebulki włosowe, nie uszkadzając skóry, co znacznie minimalizuje ryzyko podrażnień i powikłań, tak częstych w przypadku stosowania tradycyjnych metod depilacji. Depilacja laserowa zapewni Ci komfort w każdej sytuacji, sprawiając, że zapomnisz o uciążliwej konieczności cyklicznego usuwania owłosienia z różnych części ciała.
Liczba wykonywanych zabiegów depilacji laserowej to sprawa bardzo indywidualna, uzależniona od okolicy, na której wykonujemy zabieg, typu skóry i ilości włosów.
Przy pierwszym zabiegu zostaje usunięte 40-60% włosów, po serii zabiegów ok. 92% (przy ciemnych włosach). Pozostały procent to włosy jaśniejsze, delikatniejsze, praktycznie niewidoczne, na które laser nie działa.
Rozstępy (striae distensae) są to przebiegające równolegle, wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry, początkowo wyniosłe, obrzękowe, następnie ulegające zanikowi.Ich pojawienie się jest z reguły bezobjawowe, ale może być połączone z delikatnym odczuciem świądu, rzadziej pieczenia i bólu.
Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej, a ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję 2 rodzajów białek: kolagenu i elastyny. Białka te mają postać włókienkowatą, tworząc uporządkowaną sieć i nadając skórze elastyczność, jędrność, sprężystość oraz odpowiednie napięcie.
Rozstępy - fazy ewolucyjne :
- w fazie I - zapalnej przeważa komponenta zapalna, pseudohipertroficzna, rozstępy mają kolor czerwony, czerwonowinny lub czerwononiebieski, są równolegle ułożone. Na tym etapie mamy jeszcze największe szanse by się ich pozbyć.
- w fazie II - zanikowej, następuje pozorna regeneracja rozstępów. Czerwone pasma ulegają rozjaśnieniu i zmniejszeniu. Wynika to z prób regeneracji zerwanej sieci włókien kolagenu oraz cieniutkich włókien elastyny. Ponieważ nie ma już możliwości przywrócenia stanu skóry właściwej sprzed nastąpienia ubytku, w rezultacie na skórze pozostają widoczne białe prążki wyczuwalne przy dotyku. Przystąpienie do leczenia rozstępów na tym etapie może nieco polepszyć stan skóry, ale nie zlikwiduje się ich w 100%.
Rozstępy - lokalizacja:
Rozstępy są z reguły obustronne, tzn. pojawiają się po obu stronach ciała, w każdej jego okolicy z wyjątkiem m.in. twarzy, rąk i stóp. Na brzuchu mogą mieć wygląd promienisty lub wachlarzykowaty, na biodrach poprzeczny, na piersiach promienisty od brodawki piersiowej, zaś w okolicy lędźwiowo - krzyżowej są horyzontalne.
- U kobiet to schorzenie występuje dwa razy częściej niż u mężczyzn, może pojawić się w każdym wieku, choć najczęściej w okresie dojrzewania i ciąży. Najczęstsze miejsca występowania rozstępów to w przypadku dziewcząt biodra, górna część ud, i piersi,
- U mężczyzn - okolica krzyżowo-lędźwiowa, u trenujących – obręcz barkowa;
Rozstępy – przyczyny powstawania:
- Zwiększony poziom kortyzolu (hormonu kory nadnerczy) we krwi – powoduje upośledzenie funkcji fibroblastów, które zaczynają produkować zmienione włókna kolagenu i elastyny: o większej kruchości i mniejszej podatności na rozciąganie. Podczas nadmiernego rozciągania się skóry (np. w czasie ciąży, dojrzewania, przy otyłości, nadmiernym nagłym wzroście wagi.) dochodzi więc do zrywania regularnej sieci włókien, czego efektem są właśnie rozstępy. Ponieważ jednocześnie dochodzi także do ścieńczenia warstwy naskórka, stają się one bardziej widoczne,
- Zwiększony poziomu estrogenów (w okresie ciąży, przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej) przyczynia się w pewnym stopniu do zwiększenia możliwości pojawienia się rozstępów,
- Stosowanie leków zawierających glikokortykosteroidy (np. w przebiegu chorób endokrynologicznych, alergicznych, autoimmunologicznych) przyczynia się m.in. do ścieńczenia naskórka, zahamowania syntezy kolagenu w skórze właściwej oraz degradacji już istniejących włókien kolagenowych,
- Niewłaściwa, uboga w składniki odżywcze (witaminy, mikro- i makroelementy) dieta. Dużą rolę odgrywa tu zwłaszcza niedostateczna ilość cynku,
- Skłonności genetyczne - istnieje prawdopodobieństwo, iż jeśli u matki obecne są rozstępy, to mogą pojawić się one również u jej córki; Predyspozycje do występowania:
- ludzie otyli,
- nastolatki w okresie dojrzewania,
- kobiety w okresie ciąży, menopauzy,
- kulturyści,
- osoby o częstych wahaniach wagi (także podczas nagłego spadku masy ciała można nabawić się rozstępów),
- osoby będące wielokrotnie na dietach niskokalorycznych,
- osoby przyjmujące leki steroidowe,
- osoby z predyspozycjami genetycznymi;
Profilaktyka:
- unikanie częstych wahań wagi i "cudownych" diet,
- odpowiednia dieta, zapewniająca wystarczające dawki witamin (gł. A, E, PP, B5) oraz mikroelementów (zwłaszcza cynku i krzemu), ewentualnie suplementacja tych składników w gotowych preparatach leczniczych,
- lokalne stosowanie kremów, żeli, olejków i preparatów na bazie roślinnej, elastyny, kolagenu, biostymoliny, witamin, preparatów łożyskowych, acetazolamidów, alfahydroksykwasów itd.
W preparatach lokalnych obecne są także prekursory kolagenu, takie jak linoleat proliny, kompleks hydroksyproliny i inne. Rodzaj kremu nie jest tak istotny , ważniejsze jest nawilżenie/natłuszczenie skóry i masaż,
Ważne składniki kosmeceutyków:
- ekstrakty z Centella asiatica -źródło fitoestrogenów pobudzających syntezę kolagenu,
- wyciągi z soi – działanie antyutleniające, przeciwzapalne, pobudzają fibroblasty,
- związki krzemu (silanole) – sprzyjają regeneracji włókien kolagenowych i elastycznych, zwalczają wolne rodniki,
- pirogronian sodowy – stymuluje aktywność fibroblastów,
- kwas mlekowy – zmniejsza rogowacenie naskórka,
- witaminy A, C, E– właściwości antyoksydacyjne
W przypadku intensywnych ćwiczeń fizycznych powinno się przygotować je indywidualnie i dopasować do typu sylwetki, wieku i zaawansowania w treningach.
Ćwiczenia fizyczne muszą być progresywne; należy unikać długotrwałych i silnych skurczów mięśniowych. Połączenie umiarkowanej aktywności sportowej z masażem poprawia mikrokrążenie naczyniowo-limfatyczne i może być pożyteczne dla tonifikowania tkanek;
Leczenie:
Asclepion Dermablate Effect laser To najnowszej generacji system laserowy do regeneracji i odmładzania skóry. Laser nie naświetla jednorodnie powierzchni skóry ale „dziurkuje” ja tysiącami mikroskopijnych laserowych „igieł”. Powstają fragmentaryczne (fractional- stad nazwa metody), mikroskopowe uszkodzenia (MTZ- microthermal treatment zones) skóry, spowodowane podgrzaniem tkanek. Impulsy lasera wnikają w skórę w odpowiedniej odległości tak, by nie powodować oparzenia ale skutecznie pobudzić skórę właściwą do regeneracji.
Peeling chemiczny z użyciem kwasu glikolowego Kwas glikolowy, w niskich koncentracjach zmniejsza kohezję korneocytów, zmniejszając grubość warsty rogowej. W dużych stężeniach natomiast powoduje oderwanie się keratynocytów i epidermolizę, stymuluje produkcję nowych komórek naskórka i syntezę włókien kolagenowych w warstwie powierzchniowej skóry właściwej. Dlatego w powtarzanych terapiach powoduje zgrubienie skóry właściwej i naskórka.
Mikrodermabrazja Regeneruje i uelastycznia skórę, pobudza krążenie, pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, polega na mechanicznym złuszczaniu warstw naskórka specjalnym aparatem, który ściera i wysysa starte komórki. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Można łączyć z peelingiem kwasem glikolowym lub TCA.
Mezoterapia Wstrzykiwanie do uszkodzonych tkanek specjalnie opracowanych koktajli z różnych substancji w celu indukowania odpowiedzi fibroblastycznej w skórze właściwej z regeneracją kolagenu. Można łączyć z peelingiem kwasem glikolowym.
Gładka, zdrowa skóra o równomiernym kolorycie – która z nas o niej nie marzy? Na szczęście jest na to sposób! Dzięki zabiegom laseroterapii, możesz w całkowicie bezpieczny i bezbolesny sposób pozbyć się niewygodnych przebrawień skóry. Nie wierzysz? Przekonaj się sama!
Przebarwienia skóry
Przebarwienia to palmy brązowawe o różnej wielkości i nieregularnym kształcie.Najczęściej spotykane przebarwienia to piegi, ostuda, plamy wątrobowe starcze czy przebarwienia pozapalne np. potrądzikowe, przebarwienia posłoneczne. Przebarwienia obejmujące często czoło, okolice ust a niekiedy nawet prawie całą twarz, dekolt czy dłonie to zwykle efekt nadmiernej ekspozycji na słońce (zwłaszcza w okresie hormonoterapii antykoncepcyjnej czy suplementacyjnej - w okresie menopauzy). Właśnie latem wszelkie plamy, przebarwienia, piegi są bardziej widoczne, ciemniejsze. Niestety zlikwidować je można jesienią i zimą, natomiast wiosną i latem należy pamiętać o stosowaniu preparatów z filtrami ochronnymi przed promieniowaniem UV - tzw. fotoblokerów.
Powstawanie
Do powstania przebarwień przyczyniają się, kosmetyki, perfumy (zawierające substancje fotouczulające, alkohol), niektóre leki i zioła (np. dziurawiec), kontakt z roślinami (np. obieranie znacznej ilości selerów na świeżym powietrzu, marchew, pietruszka, limonka ), także roślinami ozdobnymi: chryzantemy, złocień, barszcz olbrzymi czy roślinami rosnącymi na łąkach - niektóre trawy, piołun, osty. Przyczyną przebarwień są również poparzenia słoneczne, zwłaszcza intensywne, mocne opalanie się na słońcu i\lub w solarium. Często powstają w miejscach stanów zapalnych na skórze, głównie przy cerze trądzikowej, skłonnej do wyprysków.
Leczenie
Skuteczne w leczeniu przebarwień skóry są zabiegi laseroterapii. Przed wybraniem ich dokładnego sposobu leczenia ocenia się rodzaj i głębokość przebarwień, które ustala się pod lampą Wooda.
Marzysz o nieinwazyjnym zatrzymaniu efektów upływającego czasu? Pragniesz odzyskać młody i świeży wygląd, jakiego pozazdrości Ci niejedna koleżanka? Jeśli tak, fotoodmładzanie zostało stworzone z myślą o Tobie!
KORZYŚCI:
- Widocznie napięta, jędrna i elastyczna skóra
- Wygładzenie zmarszczek mimicznych i bruzd
- Pobudzenie komórek skóry właściwej do produkcji kolagenu
- Zamknięcie rozszerzonych porów
- Rozjaśnienie przebarwień i zmian naczyniowych
- Wyrównanie kolorytu skóry
- Usunięcie ognisk nadmiernego rogowacenia naskórka
- Usunięcie rumieńców i trądziku różowatego
.
Zabieg fotoodmładzania to jeden z najpopularniejszych na Zachodzie sposobów odmładzania skóry twarzy. Dzięki zabiegowi z użyciem światła Twoja skóra stanie się bardziej napięta, jędrna i elastyczna, a Ty sama poczujesz się tak, jakbyś cofnęła się w czasie o kilka dobrych lat. Zabieg fotoodmładzania widocznie rozjaśni Twoją cerę, wyrównując jej koloryt i likwidując cienie pod oczami, co sprawi, że Twoja skóra nabierze młodego i wypoczętego wyrazu. Fotoodmładzanie to całkowicie bezpieczny i bezbolesny zabieg, który pozwoli Ci na natychmiastowy powrót do przerwanych, codziennych obowiązków.
Dla skuteczności zabiegów, warto przygotować się do nich w domu, odstawiając kremy zawierające retinol, witaminę C lub kwasy owocowe, mogące uwrażliwić skórę. Na dwa tygodnie przed pierwszym zabiegiem należy unikać promieniowania UV, natomiast na tydzień przed planowanym fotoodmładzaniem należy odstawić wszelkie leki i zioła fotouczulające, takie jak dziurawiec, nagietek i skrzyp.
Bezpośrednio przed zabiegiem skóra powinna być umyta, bez balsamu, kremu lub makijażu.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:
Okres ciąży i karmienia piersią, opryszczka, przyjmowanie retinoidów (półroczny okres karencji), steroidów lub stosowanie kosmetyków zawierających hormony (kwartalny okres karencji).Choroby skóry, takie jak bielactwo, łuszczyca, nadwrażliwość na światło, implanty wewnątrz ciała oraz epilepsja, cukrzyca i nowotwory skóry.Szczegółowy wywiad jest przeprowadzany przed pierwszym zabiegiem.
Większość znamion skórnych, pojawiających się na naszym ciele podczas całego życia, można usunąć w bezpieczny i bezbolesny sposób w gabinecie medycyny estetycznej.
Włókniak
Włókniak to łagodny nowotwór wywodzący się z elementów tkanki łącznej skóry właściwej.Miękki (fibroma molle). Występuje jako pojedynczy, uszypułowany, cielisty guzek na powłokach brzusznych lub w dużych zgięciach (pachwiny, pachy), bądź gromadnie jako guzki lub guzy w chorobie Recklinghausena razem z nerwiakowłókniakami i nerwiakami.Często spotyka się włókniaki starcze, nitkowate tzw. acrochordon (fibromate filiformes), występujące w średnim i starszym wieku, częściej u kobiet na szyi, karku i w okolicy pach. Wielkość ich waha się od 2 mm do 1cm. Najczęściej są koloru cielistego lub brunatnego i nie towarzyszą im żadne dolegliwości, jest twardy (fibroma durum, dermatofibroma, histiocytoma).Uważa się, że jest on raczej wynikiem reakcji odczynowej z przerostem tkanki włóknistej niż prawdziwym nowotworem.
Powstawanie
Powstaje zazwyczaj w wyniku drobnych urazów, ukłuć skóry przez owady i zadrapań. Występuje najczęściej na skórze kończyn, na ich wyprostnej powierzchni, zwykle pojedynczo w postaci małego guzka o średnicy od 2 mm do 1 cm o zróżnicowanym zabarwieniu od czerwonego do brunatnego, o gładkiej lub szorstkiej powierzchni.Jest przesuwalny względem podłoża.
Rozpoznanie
Ustala się zwykle na podstawie charakterystycznego obrazu klinicznego.
Leczenie
Włókniaki zwykle nie wymagają leczenia. Jeżeli są przyczyną dyskomfortu pacjenta lub gdy dołączają się objawy podrażnienia, nadżerki lub inne nietypowe zmiany wówczas można go usunąć laserem CO2 lub chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym.
Kaszak
Powoli rosnący w obrębie skóry łagodny guz o charakterze torbieli, wypełniony masami rogowymi i łojowymi, a także zawierający elementy mieszków włosowych. Występują dwa różne rodzaje cyst różniące się między sobą głównie budową komórkową:
- cysta naskórkowa właściwa - występuje głównie na twarzy, karku i klatce piersiowej
- cysta przywłośna - występuje w obrębie mieszka włosowego na owłosionej skórze głowy.
Często mogą występować drobne powierzchniowe torbiele naskórkowe tzw. prosaki, zwykle w obrębie twarzy lub moszny.
Objawy
Cysty mają kształt kulistego, przesuwalnego względem podłoża i niebolesnego guzka o wzmożonej spoistości. Często powiększa się i przyjmuje białe lub żółtawe zabarwienie i nie towarzyszą jej dolegliwości bólowe. W przypadku, kiedy dojdzie do wtórnego zakażenia staje się zaczerwieniona, bolesna, któremu często towarzyszy przebicie się cysty i wydostanie się jej zawartości na zewnątrz.
Rozponanie
Ustala się zwykle na podstawie charakterystycznego obrazu klinicznego.
Leczenie
W przypadku prosaków postępowanie polega na nakłuciu zmian i ich delikatnym wyciśnięciu. Większe torbiele opróżnia się chirurgicznie po nacięciu zmiany sklalpelem lub usuwa w całości, co zapobiega nawrotom jeżeli w czasie zabiegu nie usunięto całej ściany torbieli. W przypadku zakażenia torbieli postępowanie polega dodatkowo na założeniu sączka w miejscu wyciętej torbieli i podawaniu antybiotyków przez 7-10 dni.
Tłuszczak
Łagodny nowotwór wywodzący się z elementów tkanki łącznej skóry właściwej. Występuje najczęściej u kobiet w młodym i średnim wieku i jest wynikiem ogniskowych przerostów komórek tkanki tłuszczowej z wytworzeniem guzków lub guzów czasem o dużej wielkości. Tłuszczaki rzadko stają się złośliwe.Tłuszczaki występują najczęściej jako miękkie, pojedyncze lub mnogie podskórne guzki pokryte prawidłową skórą, przesuwalne względem podłoża. Zmiany spotyka się głównie na tułowiu, karku, pośladkach, przedramionach i ramionach. Rzadko dają objawy jednak mogą się cechować bolesnością.
Rozpoznanie
Ustala się zwykle na podstawie charakterystycznego obrazu klinicznego, jednak kiedy wykwit w szybkim tempie powiększa się konieczne może być wykonanie biopsji.Tłuszczaki zwykle nie wymagają leczenia. Jeżeli wykwity są przyczyną dyskomfortu pacjenta można je usunąć chirurgicznie.
Już dziś zgłoś się na zabieg laseroterapii i pozbądź się brodawek bezboleśnie!
KORZYŚCI:
- Skuteczne usunięcie brodawek zwykłych, podeszwowych i płaskich
- Usunięcie mięczaków zakaźnych
- Zwiększenie szans na miejscowe wyleczenie
- Ograniczenie możliwości samozakażenia i rozprzestrzeniania się brodawek
- Działania przeciwepidemiczne
.
Brodawki wirusowe to pospolite, zakaźne grudki naskórkowe wywołane przez różne typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Brodawki mogą występować w każdym wieku, jednak najczęściej spotyka się je u starszych dzieci. Wygląd i wielkość brodawek zależą od ich umiejscowienia oraz od stopnia narażenia na drażnienie i urazy mechaniczne. Przebieg choroby może być różny. Zakażenie może mieć charakter zmiany pojedynczej lub licznych wykwitów a sam proces może szerzyć się poprzez samozakażenia.
Brodawki zwykłe - łagodne, powszechnie spotykane ostro odgraniczone grudki o średnicy 2-10 mm, o szorstkiej powierzchni, okrągłym lub nieregularnym kształcie, wzmożonej spoistości i jasnoszarym, żółtym, brązowym lub szarawoczarnym kolorze. Lokalizują się w miejscach narażonych na urazy (palce, łokcie, kolana, twarz, skóra głowy). Mogą również występować wokół płytki paznokciowej jako brodawki okołopaznokciowe.
Brodawki podeszwowe - głęboko wnikające, hiperkeratotyczne guzki, umiejscowione na podeszwach, zazwyczaj bolesne, częściej pojedyncze lub nieliczne, spłaszczone wskutek ucisku i pokryte zrogowaciałym naskórkiem. Często przy zdrapywaniu ich powierzchni dochodzi do punkcikowatego krwawienia. Na podeszwach mogą występować również brodawki bardziej spłaszczone, niebolesne, zlewające się tzw. brodawki mozaikowe, będące skupiskami bardzo licznych, małych, położonych blisko siebie, brodawek podeszwowych.
Brodawki płaskie (młodocianych) - płaskie, niezapalne, leżące prawie w poziomie skóry wykwity grudkowe, umiejscowione głównie na twarzy i grzbietach rąk. Na twarzy są brunatnawe lub prawie nie różnią się od koloru skóry otaczającej, na rękach są nieco bardziej wyniosłe i lekko hiperkeratotyczne. Brodawki płaskie młodocianych utrzymują się przez wiele miesięcy, a ustępują w sposób bardzo charakterystyczny, tzn. przez gwałtowne zaczerwienienie sie i obrzęk wszystkich wykwitów, z powodu czego zaniepokojeni chorzy zgłaszają się do lekarza. Znajomość tego objawu jest ważna, gdyż oznacza on, że w ciągu kilku dni nastąpi samowyleczenie i nie należy stosować żadnego leczenia.
Leczenie
Brodawki pospolite nie niosą ze sobą istotnego zagrożenia onkologicznego (niebezpieczeństwa powstania nowotworu). Jedynie kilka typów wirusa może powodować rozrosty nowotworowe, najczęściej w przypadku brodawek okolic moczowo-płciowych i u pacjentów z obniżoną odpornością immunologiczną. Brodawki wirusowe należy usuwać. Trzeba to robić jak najwcześniej, skutecznie i z jak najmniejszymi skutkami ubocznymi. Dzięki temu zwiększamy szanse na miejscowe wyleczenie, ograniczamy możliwość samozakażenia i rozprzestrzenienia oraz działamy przeciwepidemicznie. Sposób postępowania zależy od umiejscowienia, rodzaju, rozległości i czasu utrzymywania się zmian skórnych, wieku chorego, stanu jego odporności. Leczenie jest przede wszystkim miejscowe. Polega na mechanicznym usuwaniu, elektrokoagulacji, laseroterapii lub krioterapii. Czasami przed usunięciem większych zmian rozmiękcza się nawarstwienie hiperkeratotyczne za pomocą 10% maści salicylowej.Zdecydowanie najlepszą i najskuteczniejszą metodą leczenia, jest odparowanie laserem CO2. Takie postępowanie prowadzi do pełnego wyleczenia, jednak może zaistnieć potrzeba powtórzenia terapii po upływie kilku tygodni. Niekiedy wystarczy usunięcie pojedynczych brodawek, a reszta zniknie samoistnie.
MIĘCZAK ZAKAŹNY
Twarde, półprzezroczyste guzki barwy masy perłowej, z zagłębieniem w części środkowej, z którego po ucisku wydobywa się kaszkowata treść. Etiologia zmian wirusowa (duża zakaźność w środowisku dzieci).
Objawy
Okres wylęgania 2-7 tygodni. Głównie zakażeniu ulegają dzieci i osoby z obniżoną odpornością. Guzki mają niewielkie - kilkumilimetrowe rozmiary.
Lokalizacja
Najczęściej skóra rąk, twarzy i okolice narządów płciowych, ale mogą zajmować też inne miejsca - w tym błony śluzowe.
Leczenie
Mięczaki łyżeczkuje się w znieczuleniu miejscowym lub usuwa laserem CO2.
Z wiekiem na naszym ciele pojawiają się znamiona skórne. Mogą być groźne lub nie, charakteryzować się różnymi cechami zewnętrznymi lub innym podłożem morfologicznym. Łączy je jedno: chcemy się ich pozbyć. Przekonaj się czy i w jaki sposób możesz to zrobić!Znamiona skórne to nieprawidłowości rozwojowe skóry o charakterze wrodzonym, jednakże ujawniające się niekiedy w późniejszym okresie życia.W zależności od tego, z jakiej struktury skóry znamiona się wywodzą wyróżnia się:1) Znamiona naskórkowe (znamię naskórkowe brodawkowate, brodawka łojotokowa)
BRODAWKI ŁOJOTOKOWE (STARCZE)
Zaliczane do znamion naskórkowych, są to w istocie łagodne nowotwory naskórkowe o brodawkowej, często hiperkeratotycznej powierzchni, niekiedy uszypułowane.
Objawy i przebieg
Zmiany skórne są różne morfologicznie: od płasko wyniosłych, dobrze odgraniczonych od otoczenia grudek koloru zbliżonego do koloru skóry zdrowej, do wyniosłych, brodawkowatych, hiperkeratotycznych, brunatnych tworów.
Lokalizacja
Najczęściej umiejscowione na tułowiu, twarzy i grzbietach rąk. Pojawiają się w wieku dojrzałym i u osób starszych. Wysiew bardzo licznych zmian na tułowiu może być niekiedy rewelatorem nowotworów narządów wewnętrznych, a w części przypadków raków przewodu pokarmowego lub innych nowotworów .
Leczenie
Laseroterapia CO2, łyżeczkowanie, elektroresekcja.2) Znamiona wychodzące z gruczołów łojowych (znamię łojowe, gruczolak łojowy)3) Znamiona wychodzące z gruczołów potowych4) Znamiona naczyniowe (naczyniaki krwionośne i limfatyczne)
ZIARNINIAK NACZYNIOWY
Naczyniak związany z nowotworzeniem naczyń włosowatych, wywołany urazem i/lub zakażeniem bakteryjnym. Guzek jest zazwyczaj pojedynczy, sinoczerwony, o wilgotnej, łatwo krwawiącej powierzchni i uszypułowanej podstawie. Wykazuje szybki wzrost. Często pojawiaja się u kobiet ciężarnych lub jako powikłanie terapii doustną izotretinoiną. Najczęściej lokalizuje się na twarzy i rękach. Zmiana jest bezbolesna.
Leczenie
Laseroterapia laserem CO2, usunięcie chirurgiczne, elektrokoagulacja; częste wznowy.2) Znamiona barwnikowe
ZNAMIONA BARWNIKOWE (MELANOCYTOWE)
Znamiona barwnikowe, melanocytowe (nazwa pochodzi od melanocytu - komórki produkującej barwnik skóry – melaninę) są wrodzonymi nieprawidłowościami skóry, ujawniającymi się niejednokrotnie w późniejszym okresie życia.Znamiona barwnikowe naskórkoweZnamiona płaskie – w poziomie skóry, odgraniczone od otoczenia, nie powodują żadnych dolegliwości. Powiększają się wraz ze wzrostem dziecka. W przypadku przewlekłego drażnienia mogą być punktem wyjścia złośliwego nowotworu skóry - czerniaka. Zdarza się to jednak rzadko.Plamy soczewicowate - drobne, dobrze odgraniczone od otoczenia plamy barwy jasno - lub ciemnobrunatnej. Są zwykle mnogie. Najczęściej zajmuje tułów, pojawiają się w dzieciństwie. Przypominają piegi, ale są nieco większe. Plamy soczewicowate słoneczne oraz starcze pojawiają się pod wpływem przewlekłego działania promieni słonecznych lub w przebiegu PUVA - terapii , albo też u osób w starszym wieku, przeważnie o jasnej karnacji, trudno opalających się. W istocie są defektem kosmetycznym. Mogą one być pojedyncze lub liczne, zwykle zlokalizowane są na skórze odkrytych części ciała (twarz, ręce, przedramiona). Zmiany pojawiają się liczniej latem i o tej porze roku także ciemnieją. Plamy soczewicowate słoneczne mogą stopniowo samoistnie zanikać. Natomiast starcze mają charakter zmian trwałych. Tzw. złośliwe plamy soczewicowate są często punktem wyjścia czerniaka. Są one ciemne i na ogół nieregularnie zabarwione, niekiedy nieco uwypuklone. Występują na twarzy, częściej u kobiet i u osób w starszym wieku. W tych przypadkach rozwój czerniaka jest wolny, a przebieg choroby stosunkowo łagodny.Znamiona barwnikowe komórkoweSą to bardzo częste znamiona, mogą mieć kolor zbliżony do barwy skóry, a także jasnobrunatny, aż do bardzo ciemnego. Ich powierzchnia bywa gładka, brodawkowata, zrazikowa, mogą być płaskie, wypukłe, guzowate, nawet uszypułkowane i owłosione. Praktycznie u każdego człowieka można stwierdzić kilkanaście zmian tego typu. Ryzyko ich zezłośliwienia jest niewielkie. Najbezpieczniejsze są znamiona wyniosłe uszypułkowane i owłosione, najgroźniejsze - wrodzone i dysplastyczne. Liczba znamion barwnikowych zwykłych (nabytych) u ludzi rasy białej zazwyczaj jest duża, u każdego człowieka można wykryć kilkanaście zmian tego typu. Często pojawiają się w wieku wczesnodziecięcym, ale najwięcej znamion barwnikowych przybywa w wieku 20-30 lat. Ryzyko rozwoju czerniaka jest niewielkie, zwłaszcza w znamionach wyniosłych, uszypułowanych i owłosionych, istnieje natomiast w przypadku znamion wrodzonych i dysplastycznych.
Za rozwojem czerniaka ze znamienia barwnikowego przemawiają:
- powiększenie się rozmiarów znamienia oraz jego pogrubienie
- nierównomierne przebarwienie powierzchni znamienia z rozmaitymi odcieniami brązu i ogniskowymi odbarwieniami
- odczyn zapalny w obrębie znamienia
- nadżerki, krwawienie, świąd
Jeżeli w otoczeniu znamienia pojawia się biała obwódka, świadczy to o tendencji do samoistnego ustępowania , które jest zazwyczaj związane z obecnością przeciwciał przeciwmelanocytowych (znamiona Suttona). Dość charakterystycznie wyglądają znamiona barwnikowe w obrębie paznokci (często jako pasmo barwy brązowej lub czarnej wzdłuż płytki paznokciowej), ze względu na trudności diagnostyczne i różnicowanie z czerniakiem należy je zawsze usuwać chirurgicznie.Znamiona błękitne - komórki barwnikowe są tu umiejscowione dość głęboko w skórze, zwykle na twarzy i kończynach. Znamiona przybierają barwę od jasnoniebieskiej do czarnej. Należą do tzw. bezpiecznych znamion, tzn. rzadko są punktem wyjścia czerniaków. Odmiana wrodzona znamienia barwnikowego ma zwykle bardzo duże wymiary, niekiedy nierównomierną, brodawkującą powierzchnię, bywa owłosiona.Znamię Spitz do niedawna nosiło niefortunną nazwę czerniaka młodzieńczego. Znamiona te bowiem nie ulegają zezłośliwieniu, a swą dawną nazwę zawdzięczają podobieństwu w obrazie histologicznym do czerniaka. Pojawiają się najczęściej u młodzieży na twarzy, rzadziej na kończynach. Są zwykle pojedyncze, barwy czerwonej lub sinawej, czasem w otoczeniu zmiany głównej występują drobne guzki - satelity.Znamiona dysplastyczne pojedyncze stwierdza się u 5 - 8% ludzi rasy białej, a tzw. zespół znamion dysplastycznych występuje często rodzinnie. Umiejscawiają się na skórze całego ciała, także na skórze owłosionej głowy, gdzie są wyjątkowo niebezpieczne ze względu na stałe drażnienie i utrudnioną obserwację.Zespół znamion melanocytowych występuje często rodzinnie. Zespół ten wiąże się z dużym ryzykiem rozwoju czerniaków złośliwych ma więc bardzo duże znaczenie praktyczne ze względu na profilaktykę czerniaka .Znamiona dysplastyczne mają następujące cechy:
- występują u kilku lub wielu członków rodziny
- są na ogół liczne
- są większe niż zwykłe znamiona (5-15 mm)
- mają nieregularne obrysy i niejednolite zabarwienie
- są płaskie lub nierównomiernie wyniosłe - w części środkowej (kształt sadzonego jaja) lub też o powierzchni wybrukowanej
Znamiona dysplastyczne pojawiają się najliczniej od 6. miesiąca do 30. roku życia, ale także i później, choć w mniejszej liczbie. U części osób ustępują samoistnie. Tego typu znamiona częściej niż inne rozwijają się w kierunku czerniaka, dlatego też wymagają stałej obserwacji lekarskiej (kontrola co 3 - 12 miesięcy) i skutecznej ochrony przed nasłonecznianiem.
Usuwanie znamion barwnikowych
Wczesne chirurgiczne usunięcie złośliwiejącego znamienia w bardzo wielu przypadkach ratuje życie ludzkie. Przy usuwaniu znamion barwnikowych należy zachować dużą ostrożność. Ocena znamion jest niezwykle trudna, nawet przy użyciu specjalnego przyrządu - dermatoskopu. Wielką rolę odgrywa tu doświadczenie i wiedza lekarza. Większość znamion usuwana jest jedynie w celach kosmetycznych. Natomiast w przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do odmiany znamienia najbezpieczniejszą metodą jego usunięcia jest leczenie chirurgiczne i badanie histopatologiczne usuniętej zmiany.Ze znamion nie wolno pobierać wycinków do badania ze względu na niebezpieczeństwo ich zezłośliwienia pod wpływem drażnienia.Znamiona dysplastyczne budzące jakiekolwiek obawy powinny być usuwane chirurgicznie z niewielkim marginesem zdrowej skóry.
ZAPAMIĘTAJ:
- Przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia znamion i zaburzeń barwnikowych konieczna jest wizyta u dermatologa.
- Jeśli w obrębie znamienia barwnikowego pojawi się jakaś zmiana, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Odkładanie wizyty tylko pogarsza sytuację.
- Bezwzględnym wskazaniem do leczenia chirurgicznego jest podejrzenie zezłośliwienia znamienia.
- Nie powinno się usuwać znamienia za pomocą metody laserowej, gdyż nie można już wykonać badania histopatologicznego. Aby móc wykonać zabieg tą metoda, lekarz musiałby mieć stuprocentową pewność co do rodzaju usuwanej zmiany.
UWAGA! CZERNIAK!
W trosce o naszych pacjentów przypominamy o konieczności autobadania się – wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szanse na przeżycie. Jeżeli zauważysz na swoim ciele znamię, które: jest asymetryczne, ma nierówne, poszarpane brzegi z obecnymi zgrubieniami, charakteryzuje się nierównomiernym i niejednolitym kolorem z czerwonymi lub czarnymi wstawkami, ma średnicę powyżej 0,5 mm, a wszystkie jego przytoczone wyżej cechy zmieniają się z biegiem czasu – koniecznie zgłoś się do lekarza!Wiele czynników sprzyjających rozwojowi czerniaka jest niemożliwych do modyfikowania (kolor włosów, obecność znamion i piegów). Modyfikacja innych jest trudna (miejsce i sposób wykonywanej pracy, miejsce zamieszkania). Natomiast czynnikiem, który możemy łatwo kontrolować jest intensywność ekspozycji na światło słoneczne. Stosowanie kremów z filtrem UV, ubrań ochronnych, zmniejszenie intensywności i czasu opalania w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko powstania czerniaka.
Leczenia czerniaka skóry
Podstawowym leczeniem, którego wykazano jednoznaczną skuteczność jest chirurgiczne wycięcie czerniaka. W przypadku podejrzenia czerniaka należy wykonać wycięcie z przynajmniej 5 mm marginesem skóry zdrowej, w zależności od umiejscowienia. Wykrycie czerniaka naciekającego skórę wymaga marginesu sięgającego przynajmniej 1cm. Zmiana usunięta przez dermatologa przekazywana jest do badania histopatologicznego. Stopień zaawansowania czerniaka podawany jest na podstawie oceny głębokości naciekania skóry w 5-stopniowej skali Clarka (zajęcie poszczególnych warstw naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej) i/lub 4-stopniowej skali Breslowa (grubość tkanki w mm). Pacjent z rozpoznanym czerniakiem zawsze kierowany jest do dalszego leczenia do onkologów. Diagnostykę poszerza się wtedy o biopsję z badaniem histopatologicznym z wyciętego węzła „wartownika”. Jest to pierwszy węzeł chłonny na drodze naczyń chłonnych biegnących od czerniaka. Brak przerzutów w badanym węźle wartowniczym powinien wykluczyć obecność przerzutów w innych węzłach i narządach. W przypadku stwierdzenia przerzutów do węzła wartowniczego konieczne jest wycięcie wszystkich regionalnych węzłów chłonnych. Jeśli regionalne węzły są powiększone niezbędne jest ich usunięcie bez wcześniejszej próby lokalizacji węzła wartowniczego. Ponadto w diagnostyce zaawansowania czerniaka wykorzystuje się USG 20 Hz, tomografię cyfrową, rezonas magnetyczny.W przypadku zmian zaawansowanych oraz istnienia przerzutów stosuje się leczenie uzupełniające: radioterapię, chemioterapię, immunoterapię i immunochemioterapię.Próbuje się także stosować szczepionki „czerniakowe”.
Szanse przeżycia zależą od wczesnego wykrycia nowotworu. Czerniak, który nie nacieka w głąb skóry, nie powoduje dużego zagrożenia życia. Jeśli niepokoi cię zmiana na skórze, zgłoś się do lekarza !!!